Aromaterapia sposobem na bezsenność

Aromaterapia sposobem na bezsenność
Stres, szybkie tempo życia, przytłoczenie nadmiarem obowiązków, mogą dosłownie spędzać sen z powiek. Jednak już w starożytności znano właściwości terapeutyczne i relaksacyjne płynące ze stosowania olejków eterycznych. Kleopatra miała sypiać na poduszkach wypełnionych płatkami róż, które nie tylko pięknie pachniały, ale także pomagały jej zasypiać. Które naturalne olejki eteryczne działają relaksująco i w naturalny sposób zwalczają bezsenność? Dowiedz się i śnij dobrze!
Bezsenność jest jedną z najczęściej pojawiających się dolegliwości w społeczeństwie, tuż obok bólu głowy i problemów z układem pokarmowym. Pacjenci na całym świecie skarżą się na trudności w zasypianiu. Można śmiało uznać, że to jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Nie musimy jednak pozostawać bezradni, ponieważ aromaterapia jest skuteczną bronią w walce z bezsennością, a właściwości olejków eterycznych są bardzo szerokie.

AROMATERAPIA NA DOBRY SEN: JAKIE OLEJKI ETERYCZNE WYBRAĆ NA BEZSENNOŚĆ?

Problemy z bezsennością dotykają coraz większej liczby osób, a aromaterapia może być alternatywnym sposobem leczenia lub stanowić wsparcie kuracji tradycyjnej. Aromaterapia pomaga zwalczyć problemy z zasypianiem za pomocą inhalacji, masaży z użyciem olejków eterycznych czy też aromatycznych kąpieli.

OLEJKI ETERYCZNE NA ZDROWSZY I SPOKOJNY SEN

Olejki eteryczne to naturalne substancje otrzymywane z roślin, pozyskiwane za pomocą destylacji, wyciskania lub chemicznej ekstrakcji. Aromaterapia nie powoduje skutków ubocznych, nie uzależnia i może stać się alternatywnym sposobem wspomagania organizmu w walce z bezsennością. Problemy ze snem mogą mieć wiele przyczyn i bezpośrednio wiązać się z napięciem emocjonalnym, niepokojem, zaburzeniami odżywiania czy szeregiem innych dolegliwości. Jeśli problemy trwają dość długo, a ich nasilenie jest znaczne i utrzymuje się, warto skonsultować problem ze specjalistą i wdrożyć holistyczne leczenie.

OLEJKI ETERYCZNE NA UKŁAD NERWOWY

O tym, czy będziemy dobrze sypiać, decyduje układ nerwowy. Mamy centralny układ nerwowy oraz system nerwowy wegetatywny (autonomiczny), który zarządza pracą wszystkich organów. Autonomiczny układ nerwowy dzieli się na:
  • układ współczulny (sympatyczny), który pobudza organizm i wspiera aktywność,
  • układ przywspółczulny (parasympatyczny), który wycisza i dba o odpoczynek, relaks, regenerację.
Olejki eteryczne zawierają molekuły, które stymulują układ przywspółczulny, wyciszając organizm i mobilizując go do dobrego i zdrowego snu.

CO NA BEZSENNOŚĆ? JAKIE OLEJKI ETERYCZNE UŁATWIAJĄ ZASYPIANIE?

Istnieje kilka „kultowych” olejków na bezsenność, które mają cenne właściwości, znane od wieków:
OLEJEK LAWENDOWY
Jeden z najskuteczniej działających olejków eterycznych, który posiada silne właściwości uspokajające oraz poprawia jakość snu. Już kilka kropli olejku lawendowego potrafi wydłużyć czas trwania fazy NREM. To właśnie podczas tej fazy sen jest głęboki i organizm naprawdę wypoczywa. Poza tym lawenda poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, obniża ciśnienie krwi, uśmierza ból oraz łagodzi stany lękowe i depresyjne.
OLEJEK Z MELISY
Melisa jest znana ze swoich właściwości uspokajających, zapach rośliny sprzyja obniżaniu tętna, czyli łagodzeniu skutków stresu. Można pić herbatkę z melisy, a także stosować inhalację z tego olejku, co znacznie ułatwia zaśnięcie i eliminuje bezsenność. Olejek eteryczny wykorzystywany jest również do przywracania dobrego nastroju.
OLEJEK Z KWIATÓW NEROLI
Do olejków eterycznych bezpośrednio wpływających kojąco i pomagających osiągnąć zdrowy sen zalicza się olejek z kwiatów neroli. Odpręża, działa relaksująco, rozluźnia mięśnie i obniża ciśnienie krwi. Olejek z kwiatów neroli sprawdzi się również w łagodzeniu objawów depresji i poprawie samopoczucia. Zalecany dla kobiet w trakcie menopauzy, ponieważ obniża napięcie nerwowe.
OLEJEK Z EUKALIPTUSA
Istnieje wielu gatunków eukaliptusa, z których wiele stosuje się do wytwarzania olejków. Najbardziej polecany to eukaliptus globulus, czyli eukaliptus gałkowy. Ma działanie uspokajające, relaksujące, kojące. W formie inhalacji olejek eukaliptusowy wspomaga dobre samopoczucie emocjonalne, a podczas medytacji pomaga nawiązywać dobre relacje z innymi. Oprócz tego, łagodzi bóle głowy.
OLEJEK Z BERGAMOTKI
Powszechnie stosuje się go w aromaterapii w celu zmniejszenia poziomu niepokoju, uspokojenia organizmu, rozluźnienia bóli mięśniowych i przywracania dobrej jakości snu. Wdychanie olejku powoduje obniżenie neuroprzekaźnika nazywanego kwasem gamma-aminomasłowym (GABA), który organizm produkuje w celu złagodzenia pobudzenia. Ponadto olejek obniża biomarkery stresu i sprzyja głębokiemu relaksowi.
OLEJEK Z RUMIANKU
Rumianek rzymski zalicza się do grupy olejków eterycznych ułatwiających zasypianie, osłabia emocje, takie jak złość i pomaga wzmocnić dobre relacje między ludźmi. Wdychanie olejku pomaga pokonać ospałość i uczucie rozczarowania. Sprawdzi się zarówno w przypadku bezsenności, jak i w łagodzeniu stanów napięcia nerwowego.
OLEJEK Z DRZEWA SANDAŁOWEGO
Olejek ma bardzo przyjemny zapach. Jest ceniony jako składnik produktów do pielęgnacji. To bardzo dobry środek na poprawę snu w przypadku jego stanu zaburzeń. Olejek z drzewa sandałowego jest dodawany do leków nasennych i uspokajających. Ma działanie wyciszające, a także zmniejsza stany napięcia nerwowego oraz zaburzenia lękowe.
Terapię zapachem można stosować już kilkadziesiąt minut przed położeniem się do łóżka, w łazience lub podczas wieczornej rutyny.

 

***

Źródła:

„Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii” Valerie Ann Worwood, Wydawnictwo Vital, 2022

„Olejki eteryczne i aromaterapia” opracowanie zbiorowe, tłum. Knockenhauer Kamila, Wydawnictwo Vital, 2019

Podziel się swoimi przemyśleniami

Twój adres email nie będzie widoczny.