Jak używać olejków eterycznych? – Czyli o sposobach dyfuzji olejków eterycznych

Jak używać olejków eterycznych

Jak używać olejków eterycznych? – to pytanie zadaje sobie każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z aromaterapią. Metod dyfuzji olejków eterycznych jest sporo i łatwo można się w tym pogubić.  Dlatego dziś przychodzimy do Was z prostymi wskazówkami, które pomogą wybrać najlepszy dla Was sposób, na to by wykorzystywać cały potencjał, jaki mają do zaoferowania naturalne olejki eteryczne.

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne pozyskiwane są z różnych części roślin i owoców, to substancje posiadające wiele właściwości leczniczych. Są szeroko stosowane w produkcji kosmetyków, perfum oraz jako dodatki do środków czystości. Wykazują działania przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyseptyczne, co potwierdza ich niezwykłą siłę w utrzymaniu zdrowia. Dlatego tak istotne jest, aby nabywać olejki eteryczne tylko z pewnych źródeł i upewnić się, że są one w pełni naturalne. Wybierając olejek eteryczny, warto zwrócić uwagę na certyfikowane produkty, aby mieć pewność, że ich jakość jest na najwyższym poziomie. Niebawem napiszemy Wam nieco więcej o procesie powstawania olejków eterycznych.

Terapia zapachem, czyli kilka słów o aromaterapii

Olejki eteryczne są szeroko stosowane w aromaterapii, czyli terapii zapachem, ze względu na ich liczne korzyści zdrowotne i dobroczynne właściwości. Aromaterapia to naturalna metoda terapeutyczna, która wykorzystuje naturalne olejki eteryczne do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego. Olejki eteryczne są silnie pachnącymi substancjami pochodzenia roślinnego, które mają różnorodne właściwości zdrowotne.

Aromaterapia może być stosowana na wiele różnych sposobów, o których opowiemy Wam w tym wpisie.

Jakie olejki eteryczne wybierać?

W przypadku chęci stosowania aromaterapii i czerpania z niej zdrowotnych korzyści warto zwrócić uwagę na jakość olejków eterycznych. Należy wybierać certyfikowane i w 100% naturalne produkty, pochodzące z pewnych i znanych źródeł. Takie olejki znajdziecie na naszym sklepie – kliknij tutaj, aby zapoznać się z naszą ofertą naturalnych olejków eterycznych. Przed rozpoczęciem aromaterapii zaleca się konsultację z terapeutą, który podpowie, jakie oraz w jaki sposób stosować czyste olejki eteryczne, aby przyniosły najlepsze efekty dla Twoich potrzeb.

Jak Jak używać olejków eterycznych?

W aromaterapii stosuje się inhalacje olejkami eterycznymi, masaże, kąpiele czy kompresy, by wywoływać pozytywne efekty na organizm. Dowiedz się jak skutecznie stosować olejki eteryczne.

Wdychanie bezpośrednio z opakowania lub z chusteczki

Najprostszym sposobem jest wąchanie olejku eterycznego bezpośrednio z opakowania. Ten łatwy sposób ma swoje zalety, jak i wady. Niewątpliwie jego mocną stroną jest to, że nie wymaga do stosowania olejku nic poza buteleczką. Wadą natomiast jest to, że jest to dość uciążliwa metoda, ponieważ wymaga, abyśmy przez kilka lub nawet kilkanaście minut trzymali opakowanie z olejkiem pod nosem. W ten sposób łatwo przez przypadek nanieść olejek na wrażliwe śluzówki i podrażnić je.

W dłoniach lub w aromaterapeutycznym masażu

Kolejnym sposobem jest zaaplikowanie kilku kropli olejku eterycznego bezpośrednio na dłonie. Poprzez roztarcie olejku w dłoniach możemy złożyć dłonie w „łódeczkę”, obejmując nasz nos i usta i wziąć kilka głębokich wdechów. Tę technikę często stosuje się podczas medytacji. Należy być przy tym ostrożnym, ponieważ nie wszystkie olejki eteryczne można stosować bezpośrednio na skórę. Wiele z nich należy rozcieńczyć w olejach bazowych (polecamy olej ze słodkich migdałów), aby nie wywołać reakcji alergicznych lub poparzeń skóry. Mieszając olejek z olejem bazowym, można taką mieszankę olejków wykorzystać również w aromatycznym masażu ciała. Bardzo polecamy tę metodę i eksperymentowanie z zapachami rozprowadzanymi w olejach bazowych, gdyż można stworzyć mieszankę olejów skrojoną na miarę osoby masującej jak i masowanej.

Kominki ceramiczne

Dość popularnym narzędziem do stosowania olejków zapachowych są kominki, czyli ceramiczne naczynia podgrzewane najczęściej świeczką. Niestety nie jest to najlepszy wybór, ze względu na użycie ciepła. Podgrzewając olejki eteryczne, bardzo często pozbawiamy je właściwości terapeutycznych.

W dyfuzorach i nebulizatorach do olejków eterycznych

Stosowanie olejków w dyfuzorach zapachowych lub nebulizatorach do olejków eterycznych to zdecydowanie najbardziej rekomendowane sposoby na aromaterapię. Zawdzięczają to łatwej obsłudze i zachowaniu całego potencjału olejków.

Nebulizator do olejków eterycznych to urządzenie wykonane z drewna i szkła, czyli materiałów całkowicie neutralnych dla olejków eterycznych. Działa na podstawie zimnej dyfuzji, kiedy to pod dużym ciśnieniem powietrza rozpyla olejki eteryczne w postaci bardzo delikatnej, ale intensywnej w zapachu mgiełki. Działa bez użycia wody, wykorzystując nierozcieńczone olejki eteryczne. Doskonale łączy się z cząstkami powietrza i może rozprzestrzeniać się na dużych powierzchniach, nawet do 30 metrów kwadratowych. Nebulizatory do olejków eterycznych są całkowicie bezpieczne dla ludzi, jak i zwierząt.

Dyfuzor zapachowy to urządzenie opierające swoje działanie na ultradźwiękach, czyli drganiach o wysokiej częstotliwości. Takie urządzenie do pracy potrzebuje wody zmieszanej z olejkiem eterycznym, wówczas wytwarza charakterystyczną i widoczną mgiełkę. Dodatkowo dyfuzor do olejków eterycznych poprzez użycie wody może dodatkowo nawilżyć powietrze. Dyfuzory niestety nie są zalecane dla posiadaczy zwierząt domowych, ze względu na ultradźwięki. Nie są one słyszalne dla ludzkiego ucha, jednak dla naszych czworonogów mogą być męczące. Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie sprzętu do aromaterapii.

co wybrać i jak używać olejków eterycznych?

Teraz już znasz sposoby dyfuzji olejków eterycznych i odpowiedź na to pytanie zależy tylko do Ciebie i od tego, czego oczekujesz od ich stosowania. Tylko ładnego zapachu, a może także dodatkowych korzyści dla swojego zdrowia i samopoczucia? W takiej sytuacji warto rozważyć urządzenie do dyfuzji olejków, które posłuży nam przez długi czas i pozwoli cieszyć się dobroczynnymi właściwościami naturalnych olejków eterycznych. Na stronie naszego sklepu znajdziesz zarówno dyfuzory zapachowe,  nebulizatory do olejków eterycznych, a także czyste i w 100% naturalne olejki eteryczne, które pomogą Ci rozpocząć swoją przygodę z aromaterapią.

Podziel się swoimi przemyśleniami

Twój adres email nie będzie widoczny.