Olejki do aromaterapii to substancje posiadające moc właściwości leczniczych. Pozyskuje się je z różnych części roślin i owoców. Olejki eteryczne najczęściej wykorzystywane są do produkcji kosmetyków, perfum, ale także jako dodatek do środków czystości. Wykazują działania przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyseptyczne. To tylko potwierdza fakt, że olejki eteryczne pomagą nam w utrzymaniu zdrowia i mają niesamowitą siłę. Bardzo ważne jest, aby zaopatrywać się w olejki ze znanych źródeł. Dlatego, gdy wybierasz olejek eteryczny upewnij się, że jego jakość jest dobra i wybierasz produkt w pełni naturalny. Aby upewnić się, że ich jakość jest na wysokim poziomie wybieraj certyfikowane olejki eteryczne (takie olejki znajdziesz na CudWschod.pl – tu sprawdzisz ofertę olejków eterycznych dostępnych w naszym sklepie).
Czym jest aromaterapia?
Aromaterapia to jedna z naturalnych metod terapii, która wykorzystuje olejki eteryczne oraz inne naturalne składniki w celu poprawy samopoczucia oraz wspiera w leczeniu wielu dolegliwości. Jest to jedna z najstarszych metod leczenia praktykowanych przez człowieka. Więcej o aromaterapii w nebulizacji przeczytasz tutaj.
Jakie olejki do aromaterapii wybrać na początek?
Każdy z naturalnych olejków eterycznych zawiera około 100 różnych składników oddziałujących na organizm w różny sposób. Składniki olejków eterycznych i związki chemiczne w nich zawarte pochodzą od fenylopropanu i są twórcami aminokwasów, które wiążą ze sobą i formują większość struktur ludzkiego organizmu, dlatego jesteśmy tak bardzo podatni na ich działanie. Wykorzystanie właściwości olejków eterycznych może być bardzo szerokie. Dlatego warto stworzyć domową apteczkę z podstawowymi olejkami eterycznymi najwyższej jakości i stosować je jako podstawę lub uzupełnienie terapii, w przypadku przeziębienia, kataru, gorszego samopoczucia, czy nawet poparzeń. Jeśli chcemy stosować olejki eteryczne bezpośrednio na skórze należy pamiętać, aby rozcieńczać je w oleju bazowym, aby nie nabawić się podrażnień.
drzewO herbaciane
Olejek z drzewa herbacianego to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych ze względu na jego szerokie zastosowanie. Herbaciany olejek eteryczny cechuje działanie: antyseptyczne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Dodatkowo łagodzi przeziębienia, zapalenie zatok i oskrzeli oraz uśmierza ból. Naturalny olejek z drzewa herbacianego stosowany jest także w kosmetologii, w przypadku trądziku oraz do pielęgnacji włosów. Mieszany z szamponem do włosów pomaga dokładnie oczyścić skórę głowy oraz pomaga w walce z łupieżem. Zapach olejku jest herbaciano-ziołowy, dlatego nie każdemu się może podobać. Jednak z łatwością można go lekko zniwelować dodając inny, bardziej przypadający nam do gustu olejek eteryczny. Olejek ten to numer 1 wśród olejków eterycznych o właściwościach przeciwzapalnych.
LAWENDOWY OLEJEK
Olejek eteryczny lawendowy zna chyba każdy z nas. Jego wszechstronne działanie sprawia, że jest on niezastąpiony w wielu sytuacjach życia codziennego. Przynosi ulgę w bezsenności i niweluje napięcie nerwowe oraz bóle głowy. Sprzyja leczeniu problemów skórnych, takich jak trądzik i reguluje nadmiernie wydzielane sebum. Co ciekawe sprawdza się w przypadku poparzeń lub ukąszeń owadów. Lawendowy olejek eteryczny jako jeden z nielicznych można stosować bezpośrednio na skórę bez rozcieńczania (warto wykonać próbę uczuleniową przez użyciem). Działa jako naturalny repelent i odstrasza owady, takie jak komary czy kleszcze.
geranium – Olejek eteryczny
Olejek z geranium ma bardzo czysty, słodki, kwiatowy zapach, który przypada do gustu wielu osobom. Ma silne właściwości antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwbólowe. Można stosować go, tworząc mieszanki przeciwzakaźne. Olejek z geranium doskonale sprawdza się w pielęgnacji – zapewnia skórze zdrowy wygląd i blask. Dodatkowo korzystnie działa na regulację rozchwianych emocji, wyciszając je. Można stosować go do nebulizacji, a rozcieńczony do masaży i kąpieli. Sprawdza się w walce z cellulitem, przy menopauzie, bólach miesiączkowych i zaburzeniach krążenia. Wykazuje właściwości wzmagające produkcję estrogenu, dlatego nie powinien być stosowany w czasie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej.
Miętowy olejek eteryczny
Miętowy olejek eteryczny ma bardzo silny aromat. Wykazuje właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, i bakteriobójcze. Przynosi ulgę w stanach przeziębienia i kataru (udrażnia nos) oraz działa pobudzająco na organizm. Rozpylany w pomieszczeniach pomoże zwiększyć koncentrację i odświeży wnętrza. Rozcieńczony miętowy olejek eteryczny może być stosowany jako odświeżająco-chłodząca mgiełka w upalne dni, dzięki zawartości mentolu, który przyjemnie chłodzi.
Cytrynowy olejek eteryczny
Zapachem przypomina świeżo startą skórkę cytryny, dlatego jest chętnie wybierany do odświeżania wnętrz. Cytrynowy olejek eteryczny działa tonizująco na układ limfatyczny. Wykazuje zdolności do stymulowania leukocytów, komórek odpowiedzialnych za ochronę organizmu przed patogenami i infekcjami. Z tego względu ma silne działanie antyseptyczne i przeciwzakaźne. Działa także uspokajająco i pomaga wprowadzić się w stan skupienia. W kosmetologii olejek cytrynowy redukuje przebarwienia i rozjaśnia skórę.
Eukaliptusowy olejek eteryczny
Olejek eukaliptusowy ma działanie nieco zbliżone do olejku z drzewa herbacianego. Także działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwbólowo. Olejek eteryczny eukaliptusowy sprawdza się w przypadku infekcji dróg oddechowych. Dzięki swoim właściwościom pomaga organizmowi chronić się przed infekcjami i szybciej wrócić do pełni zdrowia. Przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne właściwości olejku z eukaliptusa pomagają zwalczać trądzik różnego pochodzenia.
Olejki do aromaterapii na poprawę samopoczucia
Niektóre olejki eteryczne mają niesamowite właściwości relaksacyjne, uspokajające i wyciszające. Pomagają redukować stres towarzyszący w trudnych dla nas sytuacjach i wprowadzić się w dobry nastrój. Olejki do aromaterapii można stosować rozpylając je w odpowiednich urządzeniach: dyfuzorach lub nebulizatorach. Ciekawą alternatywą są kąpiele aromaterapeutyczne lub masaże rozcieńczonymi olejkami eterycznymi z olejami jojoba lub ze słodkich migdałów. Olejki do aromaterapii wpływające pozytywnie na poprawę samopoczucia to zdecydowanie: bergamotka, lawenda, ylang-ylang, ale także kadzidłowiec, czy geranium. Warto wprowadzić do swoich rytuałów pielęgnacyjnych terapię olejkami eterycznymi, która w zależności od potrzeb może pomóc w bezsenności, zredukować stres, ukoić emocje i wprowadzić w głęboki stan odprężenia, a także zadbać o odporność i uniknąć przeziębienia.
Zastosowanie olejków eterycznych w kosmetyce
Olejki eteryczne mają swoje zastosowanie w kosmetyce, pielęgnacji skóry i włosów. Jak już wiesz, są olejki działające przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, których używa się w walce z trądzikiem. Co ciekawe olejki eteryczne pomagają także na porost włosów i łupież. Stosując olejowe wcierki do skóry głowy, możemy wzmocnić ich działanie poprzez dodanie kilku kropel miętowego olejku eterycznego. Innym sposobem na porost włosów jest zastosowanie olejku eterycznego z rozmarynu poprzez dodanie kilku kropli do szamponu i pozostawienie na kilka minut na skórze głowy. Mycie skóry głowy z olejkiem rozmarynowym poprawi krążenie i pobudzi cebulki do wzrostu. W ten sam sposób możemy stosować herbaciany olejek eteryczny, który pomoże w dokładnym oczyszczeniu skóry głowy i przygotuje ją na dalsze kroki pielęgnacyjne. Zastosowanie tych olejków doskonale wpływa na ukrwienie skóry głowy i pobudzenie nowych włosów do wzrostu.
Jak stosować olejki eteryczne w domu?
W domowym zaciszu także wykorzystuje się olejki eteryczne jako naturalne składniki preparatów do odświeżania powietrza, czy producji własnych środków czystości. Właściwości naturalnych olejków pozwalają na wszechstronne ich zastosowanie. Zobacz jak możesz wykorzystać je w swoim domu.
Odświeżanie powietrza
Aby odświeżyć powietrze w pomieszczeniach warto wykorzystać ulubiony olejek eteryczny lub taki o pożądanych właściwościach. Wybór sposobu dyfuzji olejków eterycznych zależy tylko od Ciebie. My rekomendujemy dyfuzować olejki eteryczne z wykorzystaniem nebulizatorów lub dyfuzorów zachowujących pełną moc olejków eterycznych. Dzięki temu w 100% naturalnie, bez zbędnych chemikaliów zadbamy o świeży zapach w pomieszczeniach i cudowną atmosferę.
Repelent na owady
Olejki eteryczne z lawendy, cytryny, eukaliptusa, tymianku, cedru, czy mięty sprawdzą się świetnie jako naturalny repelent na owady. Jeśli chcemy stosować olejki eteryczne bezpośrednio na skórze należy pamiętać, aby rozcieńczać je w oleju bazowym aby nie nabawić się podrażnień. Możemy także rozpylać je w pomieszczeniach, aby odstraszyć komary i inne insekty.
Środki czystości
Olejki eteryczne można stosować także do domowej produkcji środków czystości. Do stworzenia domowego płynu do mycia szyb możemy dodać kilka kropli cytrynowego olejku eterycznego i cieszyć się świeżym, cytrusowym zapachem. Cytrynowy olejek eteryczny możemy wykorzystać także do stworzenia naturalnego wybielacza. Natomiast herbaciany olejek eteryczny wzmocni działanie naturalnego środka do dezynfekcji.
Jak przechowywać olejki eteryczne?
Najważniejszymi zasadami przechowywania naturalnych olejków eterycznych jest trzymanie ich w ciemnych, szklanych butelkach z dala od promieni słonecznych i źródeł ciepła. Odpowiednie przechowywanie może nawet pozytywnie wpływać na ich lepszą jakość. Takim przykładem jest olejek paczulowy, który odpowiednio przechowywany z czasem rozwija swój piękny, kwiatowy aromat. Cytrusowe olejki eteryczne (cytrynowy, pomarańczowy, grejpfrutowy) najlepiej przechowywać w ciemnych buteleczkach w lodówce, aby za szybko nie straciły swoich terapeutycznych właściwości.
Źródło:
- V. A. Worwood „Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii”
- Olejki eteryczne i aromaterapia. Jak bezpiecznie wyeliminować powszechne dolegliwości i podkreślić swoje piękno. Althea Press, Berkeley, California
Podziel się swoimi przemyśleniami