Masaż twarzy bańką chińską – czy warto go stosować?

Masaż twarzy bańką chińską – czy warto go stosować?

Masaż twarzy bańką chińską, znany także pod nazwą facial cupping to jedna z najefektywniejszych naturalnych metod liftingujących. Masaż bańką wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Na pewno kojarzycie szklane  bańki stawiane na plecach w czasie przeziębienia, są one również stosowane do masażu. Bańki do masażu twarzy mają z nimi wiele wspólnego – są ich łagodniejszą wersją, a sam masaż należy do bardzo przyjemnych i niesie za sobą szereg korzyści upiększających i zdrowotnych. 

Masaż próżniowy bańkami – efekty stosowania 

Regularny masaż twarzy bańkami przynosi niesamowite efekty. Potrafi likwidować obrzęki i zastoje limfatyczne, które często odpowiadają za opuchliznę twarzy. Zabieg pobudza procesy metaboliczne, detoksykując przy tym organizm. Dodatkowo rozluźnia spięte mięśnie twarzy i spłyca widoczność zmarszczek. Dzięki temu uwydatnia się owal twarzy.  Masaż bańkami próżniowymi poprawia przepływ krwi – skóra jest bardziej dotleniona i nabiera odpowiedniego i jednolitego kolorytu, a także pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny w skórze. Od razu po zabiegu możecie zaobserwować, że skóra jest jędrniejsza, bardziej napięta i naturalnie rozświetlona. Masaż twarzy bańką przynosi widoczny efekt już po pierwszym zabiegu, jednak, aby utrzymywały się długoterminowo, masaż należy wykonywać systematycznie. 

Na jakiej zasadzie działa masaż próżniowy?

Masaż próżniowy twarzy działa tak, jak sama nazwa wskazuje – na zasadzie próżni, która tworzy się, w momencie przyłożenia zaciśniętej bańki do skóry. W tym czasie komórki są mechanicznie oddalane od siebie, co powoduje mieszanie się płynu wypełniającego przestrzenie międzykomórkowe, a także rozdzielenie niektórych błon komórkowych. Jeśli rozdzieleniu ulegną komórki tłuszczowe, ich zawartość wraz z częścią filtratu z kapilar naczyń krwionośnych i toksynami zostają odprowadzone do węzłów chłonnych i wchłonięte przez otwarte naczynia limfatyczne. Dlatego w masażu próżniowym twarzy bardzo istotny jest kierunek – od wewnątrz do zewnątrz, do węzłów chłonnych.

Rodzaje baniek do masażu 

Skoro już wiecie, jakie korzyści niesie za sobą masaż twarzy bańkami próżniowymi, czas przedstawić Wam ich rodzaje. Do najpopularniejszych należą bańki w całości wykonane z silikonu. To bardzo poręczne i łatwe w użytkowaniu narzędzia, w których moc zassania regulujemy uściskiem naszych palców. Dzięki temu, że są przezroczyste, możemy stale obserwować i kontrolować zasysaną skórę. Drugim rodzajem są bańki gumowo-szklane. Ich podstawa wykonana jest ze szkła, a górna część z gumy, aby móc ściskiem dłoni zassać bańkę. Ten rodzaj baniek wymaga nieco więcej doświadczenia, aby właściwie dobrać moc zassania bańki. Bardzo często wybierane i stosowane są w gabinetach kosmetologicznych i masażu z uwagi na możliwość ich dokładnej dezynfekcji. 

Jak wykonać masaż twarzy bańką chińską w domu?

Masaż bańkami to jeden z tych zabiegów, który można wykonywać w domowym zaciszu, pamiętając, aby trzymać się kilku podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest wykluczenie występowania przeciwskazań do wykonania masażu (poniżej opisaliśmy, w jakich sytuacjach nie należy wykonywać masażu bańkami). Po tym etapie, jeśli nie występują przeciwskazania, możemy przechodzić do masażu. Co nam będzie potrzebne do zabiegu? Przede wszystkim bańki! Wybór zależy od Was – zajrzyjcie do zakładki „bańki do masażu” i wybierzcie najlepsze dla siebie. Dodatkowo przygotujcie ulubione serum na bazie oleju lub treściwy krem i do roboty! 

Krok 1 – oczyszczanie skóry 

Przed przystąpieniem do masażu twarzy bańką należy wykonać dokładny demakijaż skóry. W tym celu najlepiej zastosować dwuetapowe oczyszczanie najpierw olejkiem, który rozpuści makijaż, a następnie delikatną pianką lub żelem do mycia twarzy. 

Krok 2 – olejek, serum lub treściwy krem

W tym kroku na oczyszczoną skórę możemy zaaplikować serum olejowe, ulubiony olejek do twarzy (np. migdałowy, z pestek winogron) lub treściwy krem. Dzięki temu zapewnimy odpowiedni poślizg masowanej skórze i masaż będzie bardzo przyjemny. 

Krok 3 – masaż bańkami

Po rozprowadzeniu odpowiedniego kosmetyku możemy przystąpić do masażu bańką. Jedną dłonią delikatnie odciągamy skórę i przykładamy do niej lekko zaciśniętą bańkę. Pamiętajcie, że zabieg powinien być przyjemny. Jeśli poczujecie dyskomfort, to prawdopodobnie bańka zassała się zbyt mocno. W takiej sytuacji należy zacisnąć bańkę ponownie i delikatnie ściągnąć ze skóry oraz przyłożyć ponownie z mniejszym zaciskiem. Jedną z najważniejszych zasad jest kierunek masażu. Zawsze masujemy od środka twarzy na zewnątrz. Starajcie się kierować bańkę w stronę uszu oraz obojczyków, ponieważ właśnie tam znajdują się naczynia limfatyczne. Warto mieć bańki w co najmniej dwóch rozmiarach. Większy do masażu twarzy i szyi oraz mniejszy do masażu okolic oczu, ust i rozmasowywania bruzd oraz zmarszczek. Masaż bańką powinien trwać około 15 minut i można go stosować 2-3 razy w tygodniu, jeśli nie występują przeciwskazania. Pamiętaj aby nie zostawiać bańki zaciśniętej na skórze na dłużej niż kilka sekund, gdyż mogą wytworzyć się mało estetyczne wybroczyny. Baniek nie powinno stosować się w okolicach powiek – na delikatnej skórze powyżej kości jarzmowej.

Krok 4 – pielęgnacja

Po zakończonym masażu twarzy warto zmyć resztki oleju ze skóry i zastosować ulubioną pielęgnację. Aby ukoić masowaną skórę, która może być zaczerwieniona, po zabiegu zaleca się kilkuminutowy masaż schłodzonym, kamiennym rollerem do twarzy. Idealnie sprawdzi się jako domknięcie całego rytuału pielęgnacyjnego. 

Masaż twarzy bańką chińską

masaż twarzy bańką chińską – Przeciwskazania

Masażu twarzy bańkami chińskimi nie należy wykonywać na skórze bardzo wrażliwej, naczynkowej oraz nadmiernie wiotkiej. Przeciwskazaniem do zabiegu są:

  • Rany, poparzenia,
  • Stany zapalne skóry, trądzik, egzema,
  • Nadciśnienie, hemofilia, epilepsja, 
  • Podwyższona temperatura ciała. 

Wiedzcie o tym, że istnieją także alternatywny masażu twarzy bańkami. Są to między innymi: masaż Gua Sha, masaż Bian lub Kobido. Warto zgłębić temat naturalnych sposobów liftingujących skórę i wybrać najlepsza dla siebie opcję. 

Źródła:

  •  E. Karkukly „Masaż twarzy bańkami” 

Podziel się swoimi przemyśleniami

Twój adres email nie będzie widoczny.