Aromaterapia w nebulizacji

Aromaterapia w nebulizacji
Aromaterapia to holistyczna metoda terapii, która oddziałuje na umysł, ciało i ducha za pomocą roślinnych olejków eterycznych. Olejki były wykorzystywane już w starożytnym Egipcie. Pozyskiwano je z drzew, krzewów, traw, korzeni, owoców i kwiatów. Aromaterapia to wciąż rozwijająca się nauka, która obejmuje lecznicze działanie olejków eterycznych. Istnieją różne metody stosowania naturalnych olejków do celów terapeutycznych, z których najskuteczniejszą jest zimna dyfuzja.

NA CZYM POLEGA AROMATERAPIA? TROCHĘ HISTORII

To starożytna terapia polegająca na korzystaniu z uzdrawiającej mocy roślin. Według historycznych zapisów, już w starożytnym Egipcie 4500 lat p.n.e stosowano terapię mieszankami naturalnych olejków eterycznych. Cynamon, mirra, sandałowiec biały i kadzidło były cennymi aromatami, za które niekiedy płacono czystym złotem. Uczeni chińscy zanotowali pierwsze zastosowanie olejków eterycznych między 2697 a 2597 rokiem p.n.e. w czasie panowania legendarnego Huanga Di. Klasyczne chińskie dzieła medyczne takie jak „Suwen” lub „Kanon medycyny Żółtego Cesarza” do dziś są ważnymi źródłami w tej dziedzinie.

Aromaterapia – czy zapach może leczyć?

Określenie aromaterapia pochodzi z języka greckiego: „aroma” oznacza wonne korzenie i zioła, a „terapia” wskazuje na leczenie. Zadaniem aromaterapii olejkami eterycznymi jest nie tylko leczenie samej choroby. Olejki eteryczne działają na poprawę ogólnego stanu zdrowia, przywrócenie równowagi oraz pobudzenie naturalnych sił obronnych organizmu.

AROMATERAPIA: WYBIERZ NEBULIZATOR ZAPACHOWY

Czy zapach może leczyć? Lecznicze jest działanie związków chemicznych, które składają się na dany zapach. Dlatego w aromaterapii wykorzystuje się wiedzę o tym, co i jak pachnie, ale przede wszystkim to, jak działa dany zapach na psychikę i fizjologię człowieka. W Polsce dopiero rozwija się nurt aromaterapii, ale istnieje wiele badań naukowych, które wskazują na pozytywny wpływ naturalnych olejków eterycznych na układ nerwowy, emocje, funkcje poznawcze, a nawet wsparcie w leczeniu infekcji.

Zimna dyfuzja – dlaczego jest najskuteczniejsza?

Zimna dyfuzja to metoda inhalacji olejków. Technologia polega na zamianie olejku eterycznego w aromatyczną mgiełkę. W tym procesie cząsteczki powietrza łączą się z mikrocząsteczkami olejku, dzięki czemu zapach może rozprzestrzeniać się na dużych powierzchniach.
Zimna dyfuzja jest możliwa dzięki urządzeniu do inhalacji, czyli nebulizatorze do olejków eterycznych. Olejek rozpyla się bez podgrzewania i nie rozprasza się w wodzie, dzięki czemu wykorzystujemy 100% jego potencjału. Zimna dyfuzja polega na nacisku powietrza pod dużym ciśnieniem, w wyniku którego olejek eteryczny uwalnia się i rozbija się na bardzo drobne cząsteczki, tworząc delikatną mikromgiełkę. Zapach olejku eterycznego roznosi się szybko i równomiernie, nawet na dużej przestrzeni. W ten sposób możemy cieszyć się intensywną wonią i aromatem dyfuzowanego olejku, a przy tym wykorzystać w pełni potencjał jego właściwości zdrowotnych i aromaterapeutycznych nie niszcząc jego struktury.

AROMATERAPIA: ZASTOSOWANIE OLEJKÓW ETERYCZNYCH

Właściwości olejków eterycznych są bardzo szerokie. Istnieje także wiele metod ich używania do celów terapeutycznych:

STOSOWANIE ZEWNĘTRZNE:

  • stosowanie doustne,
  • inhalacje,
  • okłady,
  • żele,
  • płyny i kąpiele, w tym kąpiele dłoni i stóp.

METODY INHALACJI:

  • dyfuzory olejków eterycznych,
  • nebulizatory,
  • spreje pokojowe,
  • waporyzatory,
  • wdychanie bezpośrednio z chusteczki.

NEBULIZATOR DO AROMATERAPII: JAK GO UŻYWAĆ?

Pamiętaj, że do nebulizatora należy stosować jedynie 100% olejki eteryczne. Olejki aplikuje się do charakterystycznie wyprofilowanej, szklanej komory, dzięki czemu nie wchodzą w reakcje chemiczne z innymi materiałami, z których wykonana jest misa. To szczególnie istotne, jeśli zależy nam na tym, by w pełni wykorzystać dobroczynne działanie olejków eterycznych. W przypadku olejków cytrusowych to zdecydowana przewaga nebulizatora nad dyfuzorem olejków. Nebulizator ma wyjątkowy kształt i może stać się funkcjonalną częścią wystroju domu lub gabinetu.

ULTRADŹWIĘKOWY DYFUZOR ZAPACHOWY CZY NEBULIZATOR OLEJKÓW ETERYCZNYCH?

Nebulizator do olejków eterycznych nie potrzebuje do pracy wody, nie zwiększa wilgotności w pomieszczeniu, a uzyskana mgiełka jest naturalnie intensywna i nie osiada na meblach. Zasięg pracy urządzenia to 20-40 metrów kwadratowych. Można więc z powodzeniem stosować go na dużych powierzchniach.
Intensywność pracy można z łatwością regulować, dostosowując ilość emitowanego olejku do aktualnych potrzeb. Dyfuzor do olejków eterycznych wykorzystuje wodę i ultradźwięki. Woda z olejkami eterycznymi na falach o wysokiej częstotliwości (wibracji ultradźwiękowych) zostaje odparowana – cząsteczki olejku rozpraszają się w powietrzu za pomocą zimnej pary wodnej. W rezultacie para wodna nawilża powietrze, a do atmosfery uwalnia się pachnąca mgiełka z olejku eterycznego. Należy pamiętać, że mgiełka z dyfuzora może w nieznacznych ilościach osiadać na meblach.

Uwaga dla posiadaczy zwierząt

Dyfuzory działają na zasadzie wydzielanych ultradźwięków, które rozbijają olejki eteryczne na mikrocząsteczki. Niestety ultradźwięki te są szkodliwe dla naszych czworonożnych przyjaciół. Zwróćcie na to szczególną uwagę przy wyborze i zakupie sprzętu do aromaterapii.

Podziel się swoimi przemyśleniami

Twój adres email nie będzie widoczny.