Nebulizator do olejków eterycznych – jaki wybrać i jak o niego dbać?

nebulizator do olejków eterycznych

Zakup odpowiedniego urządzenia do aromaterapii to duży krok w stronę dbania o swoje zdrowie, samopoczucie i piękny wystrój domu lub gabinetu. Przed zakupem warto zapoznać się z dostępnymi modelami, ich działaniem i konserwacją, aby był to trafiony zakup, który posłuży nam przez długi czas.

Nebulizator do olejków eterycznych – co to takiego?

Nebulizator to urządzenie działające na podstawie zimnej dyfuzji, która polega na rozpylaniu olejku eterycznego pod dużym ciśnieniem powietrza. Zimna dyfuzja, to proces, podczas którego urządzenie zamienia olejek eteryczny w mikromgiełkę. Dzięki temu doskonale łączy się z cząstkami powietrza i może rozprzestrzeniać się na dużych powierzchniach. Nebulizator został wykonany z drewna i szkła, aby był neutralny dla olejków eterycznych i nie wchodził z nimi w reakcje chemiczne. Dzięki temu możemy się cieszyć całkowitym zachowaniem dobroczynnych właściwości i działaniem olejków eterycznych. Z racji, że urządzenie nie potrzebuje do pracy wody, nie zwiększa wilgotności w pomieszczeniu, a uzyskana mgiełka jest naturalnie intensywna i nie osiada na meblach. Bardzo ważne jest to, aby do nebulizacji stosować odpowiednie, w 100% naturalne olejki eteryczne. Olejki najwyższej jakości przyniosą najlepsze efekty stosowania aromaterapii.

Jaki sprzęt do nebulizacji wybrać?

Dyfuzory bezwodne do aromaterapii to urządzenia, które świetnie sprawdzają się w aromaterapii z zastosowaniem olejków eterycznych. Olejki eteryczne mają wiele właściwości zdrowotnych ale również różną wrażliwość na temperaturę i utlenianie. Większość olejków eterycznych traci swoje właściwości pod wpływem ciepła (np. w kominach), dlatego, jeżeli zależy nam na ich zdrowotnych właściwościach, to powinniśmy dobrze pomyśleć nad odpowiednim doborem dyfuzji, czyli wyborze profesjonalnego dyfuzora.

W sklepie CudWschód.pl dostępne są 3 modele bezwodnych i profesjonalnych dyfuzorów olejków eterycznych: 

  • Sydney, 
  • Pekin  
  • Melbourne.

Poniżej przedstawiamy ich zestawienie.

Nebulizator olejków – sydney

Sydney to największy z dostępnych nebulizatorów o wyjątkowym kształcie. Jego podstawa jest zdecydowanie największa z trzech dostępnych modeli. Zasięg pracy urządzenia to 30 metrów kwadratowych. Można więc z powodzeniem stosować go na dużych powierzchniach. Nebulizator Sydney posiada regulowany tryb pracy, dzięki czemu można idealnie dostosować go do swoich potrzeb. Wbudowane pokrętło pozwala kontrolować intensywność rozpylania olejków.

Nebulizator do olejków eterycznych - Sydney
Nebulizator do olejków eterycznych – Sydney

nebulizator olejków eterycznych – pekin

Pekin to najmniejszy i zarazem najłatwiejszy w pielęgnacji nebulizator. Posiada zdejmowane drewniane wieczko, które umożliwia czyszczenie szkła nebulizatora także od środka. Zasięg pracy nebulizatora to około 30 metrów kwadratowych. Urządzenie także posiada pokrętło, które umożliwia regulowanie intensywności rozpylania olejków eterycznych. 

Nebulizator do olejków eterycznych - Pekin
Nebulizator do olejków eterycznych – Pekin

nebulizator olejków eterycznych – melbourne

Melbourne to nebulizator o ciekawym kształcie. Model Melbourne jako jedyny posiada dotykowy panel sterowania urządzeniem. Zasięg pracy to 30 metrów kwadratowych. Można więc z powodzeniem stosować go na dużych powierzchniach. Nebulizator Melbourne posiada 2 tryby pracy: normalny (2 minuty pracy, 1 minuta przerwy) oraz lekki (30 sekund pracy i 90 sekund przerwy), dzięki czemu można go dostosować do swoich potrzeb. 

Nebulizator do olejków eterycznych - Melbourne
Nebulizator do olejków eterycznych – Melbourne

główne różnice nebulizatorów do olejków eterycznych

W związku z licznymi zapytaniami naszych klientów o różnice między poszczególnymi modelami nebulizatorów przygotowaliśmy ich zestawienie. Mamy nadzieję, że dzięki temu znajdziecie najlepsze dla siebie urządzenie do aromaterapii. 

drewniana podstawa

Każdy z nebulizatorów dostępny na naszym sklepie CudWschod.pl posiada drewnianą podstawę, na której znajduje się panel sterujący. Modele „Sydney” i „Pekin” posiadają pokrętło do sterowania i doboru odpowiedniej mocy nebulizacji do własnych preferencji. Natomiast model „Melbourne” jako jedyny ma dotykowy panel sterowania z dwoma trybami pracy: normalnym oraz lekkim. Wszystkie nebulizatory posiadają wbudowane delikatne diody świecące, które świecą podczas pracy urządzenia. W dyfuzorze „Melbourne” istnieje możliwość wyłączenia światła z zachowaniem dalszej pracy urządzenia poprzez kilkusekundowe przytrzymanie przycisku włączającego. 

szklana komora

Model „Sydney” ma największą wśród dostępnych nebulizatorów szklaną komorę. Oznacza to, że do działania może potrzebować nieco więcej olejku eterycznego lub roztworu niż inne modele. Część naszych klientów stosuje go także do jodowania* pomieszczeń, ponieważ można od razu przygotować odpowiednią ilość płynu w naczyniu urządzenia bez konieczności dolewania. 

Nebulizator „Pekin” jest najbardziej ekonomiczny, ponieważ jego szklana komora jest najmniejsza i potrzebuje najmniej olejku eterycznego do działania. 

Modele „Melbourne” i „Sydney” posiadają w swojej szklanej części wystający „dzióbek”, dzięki któremu można kierować mgiełkę wydobywająca się z nebulizatora w wybranym przez nas kierunku. Natomiast „Pekin” ma otwór w drewnianym wieczku, więc nie ma możliwości sterowania kierunkiem wydzielania się mgiełki, która zawsze wydobywa się ku górze. 

*Należy pamiętać, że głównym przeznaczeniem nebulizatorów jest dyfuzowanie olejków eterycznych. Część naszych klientów stosuje nasze nebulizatory także do jodowania pomieszczeń. Jeśli jest to wodny roztwór jodu, a nie przygotowany z proszku, który zawiera jego mikrocząsteczki, to nie powinno wyrządzić szkód. Jednak nie jesteśmy w stanie dać gwarancji na takie użycie nebulizatora, ze względu, że urządzenia nie były stricte testowane pod tym kątem. Bardzo ważne jest natomiast regularne jego czyszczenie, aby systemy nebulizujące mogły działać poprawnie.

pielęgnacja

Model „Pekin” jest najłatwiejszy w pielęgnacji, ze względu na bezpośrednią dostępność do wnętrza jego szklanej komory. Bez problemu można ściągnąć górne wieczko i wyczyścić je ręcznikiem papierowym. W przypadku „Sydney” i „Melbourne” nie jest możliwe czyszczenie ręcznikiem papierowym od środka. Cecha ta nie jest minusem, ponieważ sprzęty do aromaterapii należy czyścić także „od wewnątrz”. Poniżej opisujemy krok po kroku jak to robić.

jak czyścić nebulizator?

Nebulizator należy czyścić regularnie, po każdym użyciu lub gdy urządzenie nie było używane przez kilka dni. Zaschnięte resztki olejku utrudniają jego pracę i mogą doprowadzić do uszkodzona mechanizmu nebulizującego. Najważniejszą czynnością, którą możemy wykonywać, aby utrzymać nebulizator w dobrej kondycji przez wiele lat, jest jego odpowiednia pielęgnacja i konserwacja.

czyszczenie nebulizatora krok po kroku

  • W celu wyczyszczenia urządzenia wlej do środka wysokoprocentowy alkohol medyczny, a następnie przez kilka minut delikatnie poruszaj szklaną częścią, aby zmyć ze ścianek naczynia resztki olejku eterycznego. 
  • Następnie uruchom nebulizator na około 3-5 minut. Pozwoli to oczyścić się wewnętrznym podzespołom nebulizującym. 
  • Po tym czasie wylej płyn ze szklanej części urządzenia i pozostaw niezamknięty do naturalnego wyschnięcia. 
  • Jeśli po czyszczeniu alkoholem medycznym nadal widoczne są na jego ściankach widoczne resztki olejku, możesz dodatkowo włożyć samą szklaną część do gorącej wody o temperaturze 60-100 stopni z dodatkiem neutralnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń i pozostaw do namoczenia przez kilka godzin. Następnie wystarczy, że szklaną część urządzenia dokładnie wypłuczesz i pozostawisz do wyschnięcia. 
  • W przypadku gdy zauważysz zabrudzenie dyszy nebulizującej, możesz ją bezpośrednio zakropić alkoholem medycznym za pomocą pipety dołączonej do nebulizatora, a następnie uruchom urządzenie. Jeśli nie zauważysz delikatnej mgiełki, możesz bardzo delikatnie docisnąć pipetą obie części dyszy do siebie, aż do momentu pojawienia się mgiełki (zdjęcie poglądowe poniżej). 
Czyszczenie i konserwacja urządzenia
Czyszczenie i konserwacja urządzenia

Zobacz wideo

Chcesz zobaczyć krok po kroku czyszczenie nebulizatora w przypadkach lekkich i mocnych zabrudzeń? Zobacz nasze filmiki instruktażowe w zakładce „serwis” lub na naszym Instagramie.

Podziel się swoimi przemyśleniami

Twój adres email nie będzie widoczny.