Olejki eteryczne, które znajdą zastosowanie w każdym domu

olejki eteryczne

Olejki eteryczne to niezwykłe ekstrakty pozyskiwane z roślin, które mogą uczynić nasz dom oazą zdrowia i relaksu. Kluczem do tego jest poznanie mocy ich działania, aby cieszyć się właściwościami olejków i nie zrobić sobie krzywdy. Dla zainteresowanych aromaterapią wybór odpowiednich olejków jest kluczowy. W dzisiejszym artykule podpowiemy jakie podstawowe olejki eteryczne powinny znaleźć się w Twoim domu, jak je podzielić na grupy, jakie dolegliwości mogą pomóc złagodzić, oraz wspomnimy co nieco o mieszaniu olejków.

Olejki eteryczne to nie tylko ładny zapach

Olejki eteryczne to esencje natury zamknięte w malutkich buteleczkach. Mają nie tylko wspaniałe zapachy, ale również wiele korzystnych właściwości zdrowotnych i relaksacyjnych. Wybierając kilka podstawowych olejków eterycznych, możemy stworzyć prawdziwą aromaterapeutyczną apteczkę w naszym domu, która uratuje nas podczas przeziębienia, a nawet poparzeń.

Klasyfikacja olejków eterycznych 

Aby ułatwić sobie wybór, warto podzielić olejki eteryczne na trzy główne grupy:

  • przeciwzapalne, 
  • wyciszające,
  • pobudzające. 

Wówczas możemy stworzyć podstawowy, ale i kompletny zestaw olejków, który na pewno nam się niejednokrotnie przyda. Szczególnie pomocne będzie to dla osób rozpoczynających swoją przygodę z aromaterapią. Pamiętajcie, aby podczas wyboru Waszego pierwszego zestawu do aromaterapii kierować się przede wszystkim jakością olejków eterycznych. Bardzo ważne jest to, aby wybierać naturalne olejki, a nie ich syntetyczne odpowiedniki, jeśli chcecie cieszyć się nie tylko ładnym zapachem, ale także ich cennymi prozdrowotnymi właściwościami. 

Przeciwzapalne

Na pierwszy rzut idą olejki o właściwościach przeciwzapalnych. Szczególnie przydatne będą w czasie przeziębienia i kataru oraz gdy chcemy wypędzić z naszego domu niekorzystne dla nas zarazki, czy inne patogeny. Do takich olejków zaliczamy: drzewo herbaciane, eukaliptus, a także pąki goździka. Olejki te świetnie radzą sobie z łagodzeniem stanów zapalnych i mają także właściwości odkażające. 

Wyciszające

W naszej klasyfikacji nie mogło zabraknąć kategorii olejków wyciszających. W obecnych czasach często zapominamy o tym, aby się zrelaksować, wyciszyć i jakościowo wypocząć. Co może nam w tym pomóc? Zdecydowanie olejki eteryczne. Najpopularniejsza i posiadająca zdecydowanie największe spektrum zastosowania będzie lawenda. To wspaniały olejek eteryczny, który należy do grupy najbezpieczniejszych, ponieważ jako jeden z niewielu może być stosowany bezpośrednio na skórę. To zdecydowanie nr 1, który absolutnie każdy powinien mieć w swoim domu. Olejek z lawendy doskonale wycisza i koi emocje, a także jest bardzo pomocny w zasypianiu. Dodatkowo nie każdy o tym wie, ale lawenda jest genialna na poparzenia! Zgadza się, na poparzenia. Wystarczy już kropla olejku na obszar ciała, który ulegnie lekkiemu poparzeniu, aby pozbyć się zaczerwienienia i bólu. 

Olejek eteryczny lawendowy

Pobudzające

Znasz ten stan, kiedy naprawdę potrzebujesz się skupić, jednak im bardziej się wysilasz, tym bardziej dopada Cię znużenie i zmęczenie? Sposobem na to są olejki, które dodadzą Ci energii i przyjemnie pobudzą do działania, a także poprawią koncentrację. Takimi olejkami będą cytryna i mięta pieprzowa. Cytrynowy olejek eteryczny ma świeży, cytrusowy aromat, który mocno energetyzuje. Dodatkowo przyda się podczas domowych obowiązków – jest świetny do tworzenia domowych środków czystości. Natomiast mięta pieprzowa jest genialna także przy nużącym bólu głowy. Można powiedzieć, że daje powiew świeżości dla naszego umysłu i umożliwia lepsze skupienie. W połączeniu z masażem skroni i czoła czyni cuda!

Olejek eteryczny miętowy

Olejki eteryczne na różne dolegliwości

Olejki eteryczne mają szerokie spektrum działania. Mogą pomóc w łagodzeniu bólu, stanów zapalnych, redukowaniu stresu, bezsenności i w wielu innych dolegliwościach. Poniżej znajdziesz przykłady zastosowań wybranych olejków eterycznych na konkretne dolegliwości. 

Ból głowy

Na bóle głowy, a nawet migreny poleca się olejek z mięty pieprzowej. Zawiera mentol, który pomaga rozluźnić spięte mięśnie, które bardzo często są powodem bólu głowy. Olejek z mięty pieprzowej dzięki zawartości mentolu działa także chłodząco. Koniecznie spróbuj rozcieńczyć go w oleju nośnym (kokosowym, migdałowym) i odrobinę takiej mieszanki delikatnie wsmarować w skronie. Ten sposób może okazać się Twoim ratunkiem na migreny. 

Bezsenność i stres

Na dobry i jakościowy sen zdecydowanie pomoże lawenda. Doskonale koi emocje i pomaga się wyciszyć, a także zredukować odczuwany stres. Możesz rozpylić ją za pomocą dyfuzora do olejków eterycznych lub nasączyć płatek kosmetyczny olejkiem, który następnie umieścić w swojej poduszce lub trzymać przy sobie. 

Poparzenia

Jak już wiemy, lawenda jest dobra na wszystko, w tym także na lekkie poparzenia. Gwarantujemy, że niejednokrotnie uratuje Wam skórę. Wystarczy już kropla olejku lawendowego na poparzone miejsce i problem dosłownie znika w oczach. Następnego dnia nie będzie śladu po poparzeniu. 

Mieszanki olejków eterycznych

Blendy lub mieszanki olejków to potężne narzędzie w świecie aromaterapii. Poprzez łączenie różnych olejków, możemy uzyskać jeszcze lepsze efekty. Można skorzystać z gotowych mieszanek olejków na konkretne dolegliwości lub pokusić się o stworzenie własnych. Warto pamiętać, aby tworzyć własne mieszanki, należy mieć już ugruntowaną wiedzę z zakresu aromaterapii i tego, jakie olejki można ze sobą łączyć, a jakich nie wolno. Pamiętajmy, że olejki eteryczne to naprawdę silne substancje, które świadomie stosowane mogą nam skutecznie pomóc, aczkolwiek jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, możemy sobie zaszkodzić. Na początku Twojej drogi z aromaterapią odradzamy Ci kupowania ogromnej ilości olejków eterycznych naraz. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na kilka sprawdzonych i jakościowych olejków, a także inwestycja w wiedzę. Jeśli mocno zaciekawił Cię temat aromaterapii i chcesz go zgłębić, aby świadomie stosować olejki eteryczne, polecamy Ci kurs online „Aromaterapia – terapia olejkami eterycznymi” prowadzony przez doświadczoną naturoterapeutkę – Adriannę Kupczak. E-kurs znajdziesz tutaj. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kursu, odsyłamy Cię na platformę holiapp.me – tam znajdziesz wszystkie szczegóły. 

Jak stosować olejki eteryczne? Proste i bezpieczne zasady

Podczas korzystania z olejków eterycznych, pamiętajmy o kilku prostych zasadach, które zapewnią nam bezpieczeństwo i przyjemność ich stosowania.

  • Zawsze rozcieńczaj olejki w oleju bazowym przed nałożeniem na skórę.
  • Pamiętaj, że olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie! Dlatego, stosując je w kąpielach pamiętaj o ich rozcieńczeniu w olejach bazowych, takich jak olej kokosowy lub ze słodkich migdałów.
  • Przed zastosowaniem olejku eterycznego, wykonaj próbę uczuleniową, np. na nadgarstku. 
  • Unikaj kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. 
  • Nie spożywaj olejków eterycznych bez konsultacji ze specjalistą. 
  • Pamiętaj, że niektóre olejki mogą być fotouczulające, więc unikaj ekspozycji na słońce po ich użyciu. Najcześciej są to olejki cytrusowe. 

Domowa apteczka z olejkami eterycznymi

Zestaw podstawowych olejków eterycznych to nie tylko ładny zapach do domu, to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie. W przypadku przeziębienia, bólu głowy, poparzeń, a także bezsenności, olejki te mogą okazać się niezastąpione.

Teraz kiedy znasz podstawy, możesz skomponować własną aromaterapeutyczną apteczkę i w pełni cieszyć się dobrodziejstwami aromaterapii w swoim codziennym życiu. 

Podziel się swoimi przemyśleniami

Twój adres email nie będzie widoczny.