Stres. W jaki sposób aromaterapia wycisza i łagodzi emocje?

Stres. W jaki sposób aromaterapia wycisza i łagodzi emocje?
Terapia zapachem należy do jednych z bardziej przyjemnych metod wspierania zdrowia. Aromaterapia pozwala zrelaksować się, otulić pięknym zapachem i korzystać z bogatego składu i aktywnych biologicznie właściwości olejków eterycznych, które pomagają obniżać poziom stresu i naturalnie radzić sobie z problemami emocjonalnymi.
Stres, nadmiar obowiązków, pośpiech i zbyt duża ilość informacji przytłaczają nas oraz mogą powodować nie tylko przewlekły stres, ale także wywoływać niepokój, lęk czy stany depresyjne. Stosowanie naturalnych olejków eterycznych otrzymywanych z roślin, wycisza, relaksuje i oddziałuje na nasz organizm na głębszym poziomie, pozwalając wzmocnić układ nerwowy i zadbać o ogólną homeostazę.

W JAKI SPOSÓB KORZYSTANIE Z AROMATERAPII OBNIŻA STRES? Jak stosować olejki eteryczne?

Naturalne olejki eteryczne posiadają duże stężenia substancji leczniczych pochodzących z roślin: drzew, krzewów, ziół, traw, korzeni, owoców, kwiatów.
Zapachy to substancje chemiczne, które w różnorodny sposób oddziaływują na organizm. Olejki eteryczne z roślin zawierają estry, które drogą oddechową dostają się do organizmu i działają na receptory nerwowe. Estry pomagają się zrelaksować i utrzymać dobry nastrój. Udowodniono, że szczególnie silnie oddziaływują na tzw. układ limbiczny, czyli obszar w mózgu, który odpowiada za samopoczucie psychiczne, emocje i pamięć.

NEBULIZATOR DO AROMETERAPII: WYPRÓBUJ ZIMNĄ DYFUZJĘ I CIESZ SIĘ ZDROWIEM

W aromaterapii, tak jak w przypadku każdej terapii holistycznej, kluczowe jest regularne stosowanie olejków eterycznych, na przykład za pomocą nebulizacji, czyli zimnej dyfuzji. Wlewając określoną ilość kropli olejku do nebulizatora, rozpyla się go bez podgrzewania, dzięki czemu wykorzystujemy 100% jego terapeutycznego potencjału.

OLEJKI ETERYCZNE: KTÓRE Z NICH ZMNIEJSZAJĄ STRES?

W tym tekście skoncentrujemy się na relaksujących olejkach eterycznych, które mają działanie antystresowe i uspokajające. Warto zwrócić szczególną uwagę na olejek lawendowy i olejek z melisy, które niemal natychmiastowo wyciszają, uspokajają i studzą emocje.
Pochodzenie naturalnych olejków eterycznych pozwala umiejscowić je w kategorii leków ziołowych [1]. Dzięki zawartości dużego stężenia substancji, olejki mają znacznie silniejsze działanie od tradycyjnych mieszanek i wyciągów ziołowych.
W USA i wielu krajach Europy Zachodniej mieszanki olejków eterycznych rozpyla się w szpitalach i gabinetach stomatologicznych w celu relaksowania i uspokojenia pacjentów. Ciekawostką jest, że aromat olejków niweluje nieprzyjemny dentystyczny zapach.

OLEJEK LAWENDOWY

Pozyskiwany ze świeżych kwiatów lawendy. Działa od razu, ale krótko, dlatego trzeba powtarzać aplikację. Olejek uspokaja, wycisza, działa przeciwlękowo i antydepresyjnie.

OLEJEK Z MELISY

Koi zszargane nerwy, działa rozkurczowo, obniża ciśnienie oraz ułatwia zasypianie. Dodaje energii i zaleca się go w przypadku dużego stresu, bezsenności i objawów depresyjnych.

OLEJKI CYTRUSOWE

Olejki cytrusowe takie jak pomarańcza, mandarynka, bergamota, grejpfrut, limonka – poprawiają nastrój, relaksują, usuwają zmęczenie, mają działanie orzeźwiające. Na ich działanie trzeba chwilę poczekać, ale jest ono długotrwałe.

OLEJKI Z ESENCJI KWIATOWYCH

Róża, jaśmin, neroli, frangipani – poprawiają nastrój, wzmacniają pewność siebie, rozluźniają i obniżają napięcie nerwowe. Te olejki traktowane są również jako afrodyzjaki o euforycznym działaniu. Warto dodać, że wspierają przy doświadczeniu żałoby lub straty.

OLEJEK WANILIOWY

Uniwersalny olejek, który nie tylko łagodzi stres, zmniejsza stany lękowe i rozluźnia, ale także podnosi libido.

NATURALNE OLEJKI ETERYCZNE NA STRES EMOCJONALNY

Stres emocjonalny pojawia się wtedy, gdy człowiek jest zmuszony radzić sobie z ogromną presją, która go przytłacza.
Istnieją 3 stopnie stresu emocjonalnego, który jest złożonym zjawiskiem i występuje w pewnej skali:
  1. Zmęczenie, drażliwość, epizody depresyjne.
  2. Lęki, depresja, alergie pokarmowe, uporczywe zakażenia, uśpione infekcje wirusowe.
  3. Złożony zespół objawów, tj. skłonności samobójcze, bóle brzucha, wycofanie ze społeczeństwa, rozpacz.
W zależności od typu stresu emocjonalnego poleca się zestaw relaksujących olejków eterycznych (od najbardziej „lekkiej” postaci stresu do najbardziej „zaawansowanej”):
  1. Pomarańcza, geranium, lawenda lub pomarańcza, ylang ylang i petitgrain. Tę grupę zalicza się do relaksujących olejków eterycznych.
  2. Szałwia muszkatołowa, rumianek rzymski, lawenda wąskolistna, geranium lub rumianek marokański, ylang ylang, petitgrain i drzewo sandałowe.
  3. Rumianek rzymski, szałwia muszkatołowa, rumianek marokański, geranium, pomarańcza, bergamotka, kadzidłowiec i wetyweria.
* Dokładne stężenia olejków znajdziesz w źródle pod artykułem.

JAK KORZYSTAĆ Z OLEJKÓW ETERYCZNYCH, ABY ŁAGODZIĆ STRES?

Doraźnie sprawdzi się wdychanie olejków drogą wziewną tuż przed stresującym wydarzeniem, na przykład wystąpieniem, egzaminem czy trudną rozmową. W długotrwałej perspektywie zaleca się używanie olejków eterycznych w nebulizatorach lub dyfuzorach, które są najskuteczniejsze w działaniu.
Źródło

„Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii” Valerie Ann Worwood, Wydawnictwo Vital, 2022.

* Rozdział 5 Ratunek dla emocji, zestaw olejków na stres, s. 166-168.

Podziel się swoimi przemyśleniami

Twój adres email nie będzie widoczny.